Jak vybrat ty správné granule pro vašeho psa

Jak vybrat ty správné granule pro vašeho psa
Jak vybrat ty správné granule pro vašeho psa

P okud jste se rozhodli svého psa krmit suchým krmivem, stojíte před úskalím volby. Nekvalitní granule mohou mít totiž špatný vliv na zdraví vašeho chlupatého přítele. Přinášíme vám pár rad, které vám budou při výběru nápomocny.

Všemocná reklama a všudypřítomné šetření

Nabídka granulí pro psy je téměř nekonečná a reklama často tak trochu klamavá. Šetřit na psí potravě taky není ta správná cesta. Levné supermarketové granule většinou neobsahují všechny živiny, které pes potřebuje, a o jejich vyváženosti nemůže být ani řeč. Při výběru granulí mějte na paměti to, že co ušetříte na krmivu, vydáte později za veterináře. Na druhou stranu ani ta nejdražší krmiva nemusí být vždycky výhra. Nejlepší je, řídit se složením granulí, popsaným na obale.

Popis složení odhalí pravdu

Na zadní straně pytle najdete nejen předepsané nutriční údaje a dávkování, ale hlavně popis složení granulí. O kvalitě krmení vám napoví seznam jeho složek. Pokud jsou v popisu takové vágní termíny jako „obiloviny“ nebo „kostní moučka“, nevypadá to s kvalitou granulí moc valně. Přednost dávejte těm, které obsahují přesně popsané ingredience jako třeba „rýže“ nebo „kuřecí moučka“.

Kvalitní granule musí mít vysoký obsah masa. Ideálně 100 g čerstvého masa nebo 20 g sušeného masa na 100 g krmiva.  Pro kvalitu granulí je taktéž nezbytný vysoký obsah živočišných proteinů, protože rostlinné bílkoviny pes těžko tráví.

Některé složky zvyšují kvalitu granulí. Jsou to zejména probiotika, glukosamin a chondroitin. Příznivě působí i přídavky bylinek, ovoce nebo zeleniny. Naprosto ideální jsou pro vašeho psa granule, jejichž složky byly schváleny i pro lidskou spotřebu. Těch je však na trhu asi jen 5%.

Granule by měly být také prosté barviv a soli.

Co byste v granulích neměli akceptovat


Jak vybrat ty správné granule pro vašeho psa

Rozhodně se vyvarujte krmiva ošetřeného chemickou konzervací, ta totiž obsahuje zdraví škodlivé látky.

Nepomůžete si ani takzvanými „vedlejšími produkty“. Mají velmi nízkou výživnou hodnotu a váš pes je bude trávit jen velmi těžko.

Mezi tyto produkty řadíme hlavně sóju, kukuřici, ale i vedlejší živočišné produkty jako krev, střeva, zobáky, pařáty, kosti a podobně. Patří sem i skupina přísad, které zbydou po zpracování rostlinných produktů.

Také se raději vyhněte obilovinám, zejména pšenici, která je hůře stravitelná a obsahuje vysoké množství lepku, což může u vašeho psa vyvolat alergii.

Jak poznáte, že granule psovi prospívají

Téměř okamžitý ukazatel kvality granulí je ono pověstné pevné hovínko. Pokud drží psí stolice pěkně pohromadě, je krmení v pořádku.

Doporučené dávkování uvedené na obale nemusí vašemu pejskovi vyhovovat. Na vás pak je, abyste poznali, zda není podvyživený, nebo naopak příliš nepřibírá na váze. Podle toho upravíte dávky.

Správné a dobře dávkované krmivo vám po čase přinese odměnu. Budete mít doma živého psa plného energie, který se bude pyšnit hebkou, hustou a lesklou srstí.