Jak ježka na zahradě připravit na zimu?

¨jak zazimovat ježka na zahradě?

Patří k obyvatelům vaší zahrady také ježek? Aby přečkal zimu v klidu a pohodě, ujistěte se o tom, že je na ni připravený.

Proč si hýčkat ježka v zahradě

Než se pustíte do zkoumání ježkova zázemí a jeho vzezření, pojďme si vyjmenovat důvody, proč lidé touží po přítomnosti ježků ve své zahradě. Jedním z hlavních důvodů je ten, že ježek vám pomůže udržet přítomnost nechtěných živočichů na uzdě. Jmenovitě se postará o to, aby vaše záhony nesužovali slimáci, housenky, hadi ani myši. Zároveň se jedná o nočního živočicha, tudíž se o pobyt v zahradě nebudete přetahovat. Naopak se budete perfektně střídat v jejím hlídání.

Jak ježka do zahrady nalákat?

Líbí se vám představa toho, že byste měli v zahradě nočního strážného, kterého byste nemuseli platit a občas byste mu do misky pouze dali něco dobrého na zub? Způsobů, jak do své zahrady ježka nalákat, existuje hned několik. Můžete mu věnovat prázdný kout ve vaší zahradě, do kterého umístíte nějaký domeček a také misku s psími granulemi. Aby byl domeček schovaný před zraky všech, neváhejte ho přikrýt listím a větvemi. Ježek se potřebuje ve svém úkrytu cítit bezpečně.

Příprava ježka na zimu

Líbí se vám ježci a baví vás v noci poslouchat jejich hlasité dupání? Bohužel pro vás máme špatnou zprávu: ne všichni ježci přežijí zimu. Pokud ovšem ve své zahradě či okolí nějakého ježka máte, můžete mu pomoci toto nevlídné období roku přečkat ve zdraví. Drobní ježci, kteří by se vešli do lidské dlaně, mají šanci na přežití zimy skutečně mizivou. Většinou se totiž jedná o podzimní mláďata, která se bez pomoci matky, ostatních ježků či lidí během první zimy neobejdou. Řešením je jejich předání na záchrannou stanici. Tam se mládě dostane do rukou odborníků, kteří se o ně již postarají. V případě, že mu chcete pomoci přímo vy, dodržte následující kroky.

Připravte mu hostinu

Aby ježek ve zdraví přečkal zimu, potřebuje se na ní pořádně připravit a vykrmit se. Denně by měl zaznamenávat nárůst hmotnosti o 15 až 20 gramů. Ideální váha, s kterou se mohou ježci bez obav uložit k zimnímu spánku, je 700 gramů. Doba k uložení k zimnímu spánku většinou nastává během listopadu. Aby i váš zahradní ježek dosáhl požadované váhy, můžete mu v tom pomoci tím, že mu do misky připravíte psí nebo kočičí granule smíchané s ovesnými vločkami a kapkou rostlinného oleje. Tak se postaráte o to, že se ježek nasytí a dostane do sebe potřebné živiny.

Poskytněte ježkovi úkryt

Bojíte se, že ježek nenajde vhodný úkryt a nebude se moci k zimnímu spánku včas uložit? Připravte mu vhodný úkryt. Ať už v podobě zmíněného ježčího domečku nebo třeba hromady listí a kompostu. Do blízkosti domečku položte také misku s vodou a krmivem. Kdyby se náhodou ježek během zimy vzbudil, ocení připravené občerstvení a následně se opět uloží ke spánku. Ze spánku ale ježka nebuďte a snažte se ho z něj ani příliš nevyrušovat.

Kdy ježek potřebuje vaši pomoc?

Máte v zahradě ježčího strážce, ale navzájem tolerujete své území a nepotkáváte se? I v takovém případě je snadné poznat, zda potřebuje vaši pomoc. Varovná znamení jsou následující:

  • ježka potkáte ve dne
  • ježek je viditelně zraněný
  • ježek nehybně leží pod širou oblohou
  • ježek se zasekl v plechovce, kelímku od jogurtu či v jiném předmětu

Jakmile na ježka v jedné z těchto situací narazíte, neváhejte okamžitě zasáhnout.

Ježkové se řadí k vítaným obyvatelům a návštěvníkům vaší zahrady, proto se jich nesnažte zbavit, ale naopak z jejich přítomnosti vytěžte maximum. Před zimou, kdy se pomalu ukládají k zimnímu spánku, jim můžete poskytnout dostatek potravy a připravit i vhodné zimní stanoviště.

Zdroj textu: www.britishhedgehogs.org.uk, homeandroost.co.uk

Zdroj foto: www.freepik.com