Jak dlouho žije moucha?

Jak dlouho žije moucha?

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak dlouho žije moucha? Pojďme si na tuto otázku odpovědět a vysvětlit si, proč to tak je.

Krátký život mouchy

Pokud byste si v Googlu nechali vyhledat, jak dlouho žije moucha, dostali byste okamžitou odpověď: 28 dní. K tomuto číslu se ale váže celá řada proměnných a život mouchy může trvat do 15 do 30 dní. Jaký je životní cyklus mouchy a v čem se od sebe liší moucha masařka a moucha domácí?

Základní stádia života mouchy

Život mouchy se dělí na čtyři základní stádia:

  1. vajíčko
  2. larva
  3. kukla
  4. dospělý jedinec.

Stádium vajíčka

Jakmile dojde k spáření samice a samce mouchy, naklade samice vajíčka na vhodné místo. Nejčastěji k tomu poslouží odpadky, těla mrtvých živočichů a výkaly.

Stádium larvy

Několik dní po nakladení vajíček se z nich začnou líhnout larvy. Toto stádium se dělí na tři podstádia, neboť larvy se v tomto období v rámci příprav na stádium kukly stihnou třikrát svléct. Poté se zakuklí a přejdou plynule do dalšího stádia.

Stádium kukly

V tomto období se toho na první pohled mnoho neděje. Nicméně v kukle vzniká nový jedinec a připravuje se na vstup do života.

Stádium dospělého jedince

Jakmile skončí stádium kukly, dojde k vylíhnutí mouchy a ta se vydá do světa.

Faktory ovlivňující délku života mouchy

Na délku života mouchy má řadu vlhkost, teplota i dostupnost potravy. V obydlí lidí přežije moucha mnohem déle než venku.

Teplota

Určitě dobře víte, že v zimě mouchy nelítají. Pokud jste se nad tím někdy zamysleli, určitě jste došli k závěru, že je na ně zkrátka příliš velká zima. Ano, máte pravdu. Teploty pod 7 °C se mouchám nelíbí a přestávají být aktivní. Ve chvíli, kdy teplota klesne pod nulu, moucha umírá. Na život mouchy má vliv i vysoká teplota. Pokud venkovní teplota vystoupá na 44 °C, rovněž zemře. Nejlepší teplotní rozpětí pro dospělou mouchu je od 10 do 27 °C, zatímco larvám nejlépe svědčí teploty od 30 do 35 °C.

Proč jsou v létě všude mouchy?

Většina z nás má léto spojené právě s mouchami. Vídáme se s nimi venku, otravují nás doma a sedají si všude, kde se jim zachce. Nutností je pak plácačka, mucholapka nebo sprej na mouchy. Proč se ale mouchy s příchodem léta vynoří a je jich všude tolik? Velký vliv na to má venkovní teplota. Jak jsme si uvedli, mouchám nejlépe vyhovují teploty, které jsou typické právě pro léto. Tím se tedy vysvětluje, proč se najednou vynoří jakoby odnikud.

Zajímavostí je, že teplé počasí přispívá také k rychlejšímu líhnutí larev. Moucha domácí se za vhodných teplotních podmínek dokáže vylíhnout z larvy za pouhých osm až dvanáct hodin. Nejsou-li venkovní podmínky ideální, protáhne se doba vylíhnutí na 24 hodin.

Moucha domácí versus masařka

Tou vůbec nejrozšířenější zástupkyní dvoukřídlých je moucha domácí. V dospělosti dosahuje výšky od 6 do 13 milimetrů, spodní část jejího břicha je žlutá a celé její tělo je pokryto chlupy. Bzučivý zvuk, jenž moucha při letu vydává, je způsoben pohybem jejích křídel.

Blízká příbuzná mouchy domácí, takzvaná moucha masařka, je na první pohled větší a někdy může mít až kovově modré zbarvení. Výrazné jsou také její dlouhé nohy a červené nohy. V dospělosti moucha masařka dorůstá až do velikosti 20 milimetrů.

Moucha z pohledu člověka

Pro lidi je moucha škůdcem, neboť roznáší nemoci. Může být přenašečem úplavice, gastroenteritidy, cholery, tyfu, hlístic, tasemnice i zánětu spojivek. Mouchy si rády sedají na jídlo a právě tehdy mohou svými výkaly přenášet nepříjemná onemocnění. Nicméně v přírodě hrají svou roli a slouží jako potrava pro pavouky, ropuchy a žáby.

Ačkoliv mouchy nežijí nijak dlouho, i za tu krátkou dobu dokážou značně znepříjemnit život. Jakmile se dostanou do vašeho domova nebo objeví porci vašeho jídla, stanou se z nich otravní vetřelci, kteří mohou potenciálně roznášet nemoci.

Zdroj textu: www.bovram.cz, www.pasti.cz

Zdroj foto: www.freepik.com