Někdy je skoro neuvěřitelné, že naše malé domácí kočky patří do stejné čeledi šelem jako majestátní lvi nebo obrovští tygři. Možná i tento rozpor dělá z velkých kočkovitých šelem tak atraktivní zvířata.
Za rychlost se musí platit
Určitě už jste slyšeli, že gepard je zdaleka nejrychlejší zvíře souše. Dokáže běžet rychlostí přes 100 km/h, tedy třikrát rychleji než nejrychlejší sprinter. Tuto rychlost vyvine během neuvěřitelných tří vteřin. Ale nic není zadarmo a i gepard za rychlost platí. Když svou kořist dohoní a zabije, potřebuje půl hodiny na vydýchání, než se začne krmit.
Za krále zvířat máme tradičně lva, ačkoliv není největší kočkovitou šelmou. Správně bychom tak měli říkat tygrovi. Ten dorůstá délky až 2,8 m – což je asi tak 6 koček domácích poskládaných za sebe. Ale i lev vyžaduje docela slušnou údržbu. Potřebuje sežrat asi tak 5-7 kg masa denně.
Kočky občas maskují svoje skvrny
Málo se také ví, že černý panter je vlastně jen barevně odlišný druh levharta. Stejně jako on má typické černé skvrny, nejsou ovšem na černém podkladu vidět.
Nesmírně fascinující jsou různí kříženci velkých kočkovitých šelem. Rozdíl ve velikosti a povaze sice často možnost páření vylučuje, ale není tomu tak vždy. Poměrně častou kočkou, narozenou z křížení, je jaglion, kříženec jaguára a lva. Má konstituci jaguára, tmavé skvrny na srsti a tmavou hřívu.
Kříženci mohou zdědit mrzutou povahu nebo lásku k vodě
Dalším možným křížencem je jagulep, ačkoliv u nás v Evropě se mu častěji říká leguar. Asi si domyslíte, že jde o potomka leoparda a jaguářice. Nejsou to ovšem moc přítulné kočičky, protože dědí mrzutou povahu.
Pravděpodobně nejznámějšími kříženci jsou tigon – potomek tygra a lvice a liger – potomek lva a tygřice. Tigoni se však příliš nepěstují. Jsou totiž drobní, takže nebudí takový úžas jako mnohem robustnější ligeři.
Kříženci leoparda a lvice se nazývají leoponi. Tyto kočky lezou po stromech jako leopardi a nesmírně milují vodu.