Kočičí život aneb jak dlouho žijí kočky

Kočičí život je z většiny složen jen ze spánku, odpočinku a hraní si, popřípadě lovu. Velmi záleží na tom, zda máte kočičku doma v bytě, v domě se zahradou či jde o kočku toulavou. Tato skutečnost také ovlivňuje to, jak dlouhý bude kočičí život. Víte, kolika let se v průměru dožívají kočky? A jaké faktory určují délku jejich života?

Důležité faktory

Základním rozhodujícím faktorem je to, kde kočka žije. Pokud je to kočka bytová, která není vystavena většímu riziku než toho, aby opatrně slezla z gauče, má šanci žít mnohem déle než kočka, která se toulá. Na tuto kočku čekají na ulicích mnohá rizika, zranění, infekce a nehody způsobené člověkem či jiným zvířetem, navíc ji každodenně nečeká plná miska jídla.

Zdravotní stav a sterilizace

Mezi další důležité faktory patří dědičné dispozice a zdravotní stav kočky, o němž rozhoduje i to, zda je kočka sterilizována. Jelikož se vykastrovaní kocouři a kočky drží více doma, nestávají se součástí kočičích rvaček, u kterých dochází k riziku vzniku infekce. Díky sterilizaci jsou chráněny i před rizikem nákazy od infikovaných partnerů. Základem zdraví kočky je také její strava, která bývá u toulavých koček dost různorodá, nedostatečná a škodí jejich trávicímu systému. Roli hraje také to, že kočky, které mají domov, pravidelně dochází na očkování a při hrozbě nemoci je odvezete k veterináři.

Plemenný vliv

Je poměrně jasné, že délku života kočky ovlivňuje i to, jakému přísluší plemenu. Kočky ze stejného plemena se často dožívají velmi podobného věku. Průměrný věk barmských koček je 15 let a siamských 20. Průměrný věk, kterého se kočka žijící v teplém domově dožívá, je 15-20 let. Kočky, které se toulají a nečeká je ani pravidelná strava, ani ochrana před nebezpečím, se dožívají v průměru pouhých 5 let. A kolik je nejstarší kočce světa? Neuvěřitelných 36 let. Dopřávejte své kočičce kvalitní stravu a bezpečí domova, dopřejete ji delší život.

Tip: správa webů je řešením pro úspěšné projekty