Jak zvířata spí?

Spánek je důležitou součástí každého, lidí i zvířat. Během něj lidé nabírají síly, odpočívají a mají energii na další den, mimo jiné například i na procházky nebo mazlení se zvířátky. Podobně jako lidé spí různě dlouhou dobu i zvířata to mají tak. Možná to znáte taky, váš pejsek třeba dokáže prospat celý den na kanapi nebo v pelíšku. A víte, že i takový lenochod prospí skoro celý den? Kdy zvířata spí? A proč vlastně spí? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Kdy jednotlivá zvířata spí?

U každého zvířete je to různé, někteří mohou spát ve dne i v noci, jiní jen v určitou část dne. Například myši, morčata, křečci spí povětšinou přes den a v noci jsou aktivní, hledají si potravu a celkově potřebují vybít svou energii. Je to kvůli tomu, aby se vyhnuli dravců, kteří loví ve dne. Naopak třeba ptáci, ti mohou povětšinou létat jen během dne a proto je noc dobou, kdy spí. Povětšinou jsou však zvířecí smyslové orgány naladěny na podezřelé zvuky a podněty v okolí. Zvířata tak zůstávají ve střehu i tehdy, když spí.

Důvody, proč zvířata spí

Podobně jako lidé, i zvířata potřebují během spánku načerpat síly, odpočinout si. Kromě toho, když jsou zvířata nehybná, spí nebo jsou ukrytí v nějaké své noře nejsou viditelné predátory a to zejména tehdy, kdy spí na zvláštních místech jako koruny stromů, pod zemí, v díře a podobně. Některá zvířata spánkem „zabíjí“ čas, když jsou venku horka.

Zajímavosti o zvířecím spánku

Věděli jste, že i ryby spí? Povětšinou je to tak, že mění svou barvu, proto poznáte, že spí. Žirafy nepotřebují dlouhou dobu pro spánek a spí ve stoje. Jestliže mají šanci, hlavu si podepřou o větev a dají si šlofíka. Hroši spí ve stoje a ve vodě, aby se chránili před případnými nepřáteli. Sloni zase často spí na suché trávě nebo si v zemi tvoří muldu, kde se mohou v klidu uvelebit.