Hadí jed – jsou vůči němu imunní i hadi?

Také občas přemýšlíte různými věcmi z oblasti přírody? Co takoví hadi? Mnohdy produkují smrtelný jed, který je pro člověka velmi nebezpečný. Jenže co sami takoví hadi? Co se stane, když kobru kousne jiná kobra? Umře? Nebo co kdyby kobru uštkl chřestýš? Jak to by dopadlo? A když se had sám kousek třeba do jazyka?

Ano i ne

Jak to vypadá, podle „moudrého“ internetu může být pro hada vlastní jet smrtící, ale také nemusí. Když ti nejjedovatější hadi uštknou svou oběť nebo kořist, vlivem toxického jedu umírá a to během několika minut. Každý jed působí jinak, některý cílí na nervovou soustavu, jiný naruší funkce svalů a další se zaměřuje na krev kořisti. Často blokují ty základní biologické pochody a kořist ochrne či se udusí.

Když se však jed hada dostává do trávicí soustavy, pak se bezpečně biologicky odbourává a k otravě tedy nedochází. Ve vědeckých kruzích se všeobecně traduje názor, že jedovatí hadi mají ve své krvi vytvořené příslušné protilátky, takže by jim teoreticky neměl tento jed nic udělat. V těle je jed samozřejmě ve speciálních žlázách.

Záleží na množství

Dále také zleží na tom, jaké množství se do hadího těla dostává. Nižší dávka je pro ně dobře zvládnutelná. Co však takové větší množství? S tím už se hadí obranné mechanismy nemusejí až tak dobře vypořádat. Příkladem je bojga hnědá, jejíž toxiny působí velmi rychle. Před strachem z ohrožení se omylem kousla v Austrálii do vlastního těla. Jako příčina smrti byla s největší pravděpodobností označena otrava.

Jestliže se v rámci boje či ohrožení pokoušou dva hadi různých druhů (s odlišným typem jedu) pravděpodobně tento boj nepřežijí. Nicméně je nutno si říci, že takové situace jsou naprosto jedinečné. Výjimka je tedy jen ten druh, který se specializuje na lovení dalších plazů. To se týká například kobry královské.