Divocí koně v Milovicích

Divocí koně v Milovicích
Divocí koně v Milovicích

V Milovicích se od letošního roku prohání stádo divokých koní. Bývalý vojenský prostor tak získal obyvatele, kteří zajistí zachování jeho biodiverzity. Koně se zároveň stali i populární turistickou atrakcí, která do nově otevřené Přírodní rezervace Milovice přilákala už tisíce návštěvníků.

Bývalý vojenský prostor v Milovicích armáda opustila v 90. letech a zanechala zde po sobě cenné ekosystémy. Armádní vozidla totiž do určité míry nahrazovala velké kopytníky, kteří podobné ekosystémy v přírodě udržují v rovnováze. Aby v tomto cenném prostoru byla zachována biodiverzita, bylo potřeba, aby zde žily druhy, které by tím likvidovaly agresivní invazní trávy a náletová křoviska.

Právě tady mohou pomoci divocí koně, kteří k nám byli dovezeni až z britského Exmooru. V drsné přírodě své domoviny žijí už přes tisíc let – první písemná zmínka o nich pochází z roku 1086. Podle genetických výzkumů právě tito koně nejlépe odpovídají druhům, které ve střední Evropě volně žily, než zde byly vyhubeny.

V Milovicích se vyskytuje mnoho cenných druhů rostlin i živočichů. Známá je především pro přítomnost kriticky ohroženého druhu motýla, kterým je modrásek hořcový Rebelův. Larvy tohoto druhu motýla se živí výhradně vzácným hořcem křížatým, který na této lokalitě také roste. Kromě toho zde najdete mnoho vzácných či chráněných bezobratlých živočichů. Můžete tu najít třeba korýše listonoha lesního či žábronožku letní, kteří vzhledem trochu připomínají trilobita a žijí ve vysychajících tůních a kalužích. Dají se tu najít mnoho vzácných druhů brouků – například chroustci, drabčíci, střevlíci a chrobáci. Můžete tu potkat ale i chráněné druhy obojživelníků, plazů, netopýrů či ptáků – dá se tu narazit například na dudka chocholatého, který zde občas i hnízdí.

Divocí koně byli do Milovic dovezeni 28. ledna 2015. Stádo čtrnácti klisen bylo dočasně umístěno do aklimatizační ohrady o rozloze dvou hektarů, ve které se měly aklimatizovat. Ochránci přírody také bedlivě sledovali, jestli koně opravdu spásají agresivní druhy rostlin, které by jinak mohly vytlačit vzácné druhy a tím zlikvidovat přirozenou rovnováhu a diverzitu. A koně opravdu dělají to, co se od nich očekává. Na sledované ploše spásli dokonce i třtinu křovištní, která je z hlediska biodiverzity velkým ohrožením, a zároveň je to tak nekvalitní travina, že ani mnoho botaniků úplně nevěřilo, že by ji koně byli ochotni spást.

V sobotu 21. března pak byli koně zároveň se slavnostním otevřením první části Přírodní rezervace Milovice vypuštěni na velkou, čtyřicetihektarovou pastvinu. Pastvina je ohrazena jednoduchým elektrickým ohradníkem, který zároveň umožňuje průchod menším druhům zvířat. Klisny byly z vypuštění z ohrady, na kterou si už zvykly, trochu nervózní, lekala je zřejmě i přítomnost mnoha novinářů a fotografů. Nakonec se ale nechaly vylákat ven na kupky sena, a teď už se spokojeně prohánějí po pastvině. V pondělí 6. dubna se pak ke stádu klisen připojil i hřebec. Ten pochází z hranic severovýchodní Anglie a Skotska a stádo klisen ho bez problémů přijalo.

Vypuštění koní z menší ohrady sice znamená, že je turisté nějakou dobu asi příliš často neuvidí – to se ale má změnit. Do budoucna je plánovaná výstavba vyhlídkových plošin, ze kterých by návštěvníci stádo mohli sledovat i z dálky. Kromě toho zde ochránci přírody plánují vypustit i další zajímavé druhy zvířat – jednak zpětně vyšlechtěné pratury, kteří v těchto končinách kdysi žili, a v plánu je rovněž vypuštění zubrů.

Zdroj obrázku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Exmoorsk%C3%BD_pony#/media/File:ExmoorponyPose.jpg<em